Özbekistan'da Günlük Yaşam

Özbekistan Cumhuriyetinin başkenti Taşkent'tir. Sovyetler Birliği zamanında ülkenin yönetimi dört başkent üzerinden yapılıyordu. Bağımsız devlet olduğunda kara, hava ve demir yollarının kullanımının en mümkün olduğu ulaşım yeri olarak Taşkent başkent seçilmiştir.

Özbekistan’ın her şehrinde geçmişin manevi izlerini bulmak mümkündür. Görülecek bir çok mekan vardır. Kütüphaneler, medreseler, camiler ve kiliseler ile tarihi doku kendisini ülkenin her yerinde göstermektedir.

Özbekistan yönetiminde rol oynayan milletvekili sayısı 250’dir. Toplam siyasi parti sayısı 5’tir.

Özbekistan’da 16 yaşından küçüklerin camiye girmesi yasaktır. Ezan vakti geldiğinde bunu ancak caminin içinde iseniz duyabilirsiniz, dışarıya ses vermek yasaktır. Müslümanların dini bayramları olan Ramazan ve Kurban Bayramı’nda 3 günlük tatiller vardır.

Memurların haftalık çalışma şekli 6 gün çalışma, 1 gün tatil şeklindedir. Pazar günleri tatildir. Devlet memurlarının aylık kazançları 300 USD civarındadır. Doktorların kazancı, devlet kurumlarında 500 USD, özel sağlık kuruluşlarında 1000 USD civarındadır.

Özbekistan’da sağlık sigorta sistemi oturtulmamıştır. Muayene ve reçete masraflarını hasta karşılamaktadır.

Trafikte en düşük hız sınırı 50 km, yüksek hız sınırı 90 km’dir.

Özbekistan’a gelen turistlerin çoğu Avrupa ülkelerinden gelmektedir. Türkiye’den ziyaret oranı düşüktür. Özbekler seyahat için çoğunlukla Türkiye’yi tercih etmektedir.

Web sitesinin hosting süresi doldu ve yakında yayından kalkacaktır. Web tasarım sorumlunuzla iletişim kurarak hosting süresini uzatabilirsiniz.